EM – Farming TM to kompozycja mikroorganizmów opracowana przez Amerykanina Matthew Wood`a, ucznia prof. T. Higa – pioniera technologii Efektywnych Mikroorganizmów z wyspy Okinawa w Japonii. W skład EM – Farming wchodzi wiele szczepów powszechnie występujących mikroorganizmów: promieniowców, bakterii fotosyntetycznych, bakterii kwasu mlekowego, drożdży i grzybów fermentujących. Są tak dobrane, że każde z nich spełnia określoną funkcję, uzupełniając i wzbogacając się w działaniu.

Kompozycja EM jest naturalną żywą substancją, o silnym działaniu antyutleniającym, całkowicie przyjazna zdrowiu ludzi, zwierząt i roślin. Nie jest modyfikowana genetycznie.

Wszędzie przebywają mikroorganizmy, gdyż są potrzebne do wszystkich naturalnych procesów tworzenia i niszczenia ( przetwarzania materii). Pożyteczne mikroorganizmy w sposób efektywny przemieniają patogenne środowisko na pożyteczne, służące zdrowiu człowieka.

Zastosowanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) to krok ku zdrowiu i zdrowemu środowisku człowieka. Wszystko, co żyje współistnieje z mikroorganizmami pożytecznymi lub patogenami. Człowiek zdrowy jest otoczony przyjaznymi dla środowiska i dla niego mikroorganizmami. Natomiast chory organizm jest zajęty przez mikroorganizmy patogenne, które są ich przyczyną.

Taki układ występuje zarówno w człowieku, zwierzęciu, roślinie jak i w glebie. Przewaga współistnienia jednych czy drugich mikro – organizmów daje znać o sobie w postaci zdrowia lub choroby.

Jak możemy poprawić sobie przestrzeń wokół siebie we własnym domu?

Stosować należy EM we wszystkich pracach domowych. Mam na uwadze sprzątanie mieszkania bez chemicznych środków z zastosowaniem EMa, odkażanie chemizowanej żywności oraz poprawę własnego stanu zdrowia i rodziny.

Sama stosuję EMa ( namnożone) w pracach domowych z dużym widocznym skutkiem. Podlewam kwiatki doniczkowe co 2 tygodnie w rozcieńczeniu 1 – 1000 EMa. Pięknie rosną i kwitną. Liście mają mięsiste a podstawa kwiatka jest stabilna i mocna. Widać siłę wzrostu rośliny oraz jej zwiększony kwiatostan.

Zawsze na wiosnę musiałam przesadzać kwiaty doniczkowe i zmieniać ziemię. W tym roku po kilkakrotnym podlewaniu EMa, ziemia nie wymaga wymiany. Jest czarna i gruzełkowata. Nie ma zrośniętej ziemi przez system korzeniowy. Ziemia rozsypuje się. Ten fenomen działania Efektywnych Mikroorganizmów zadziwił mnie.

Z naukowego punku widzenia, system włośnikowy rośliny pod wpływem mikroorganizmów jest bogato rozwinięty i tworzy się naturalna symbioza z mikroflorą. EM pożyteczne żyją kilka lub kilkanaście minut a po obumarciu dostarczają przez włośniki gotowe aminokwasy i witaminy roślinie. Wzmacniają tym roślinę, niczym kroplówka.

Jakie dobroczynne skutki przynoszą schorowanej i wyeksploatowanej glebie EM, jeśli w małej doniczce jest taki efekt?

EM wprowadzone do środowiska natychmiast zaczynają wydzielać pożyteczne substancje takie jak minerały, witaminy, kwasy organiczne i antyoksydanty, których unikają patogeny. EM zamieniają w glebie mikroflorę, dzięki temu proces chorobotwórczy zostaje wyparty na rzecz witalności i zdrowia roślin. Gleba odzyskuje siłę rodną, pobiera więcej składników pokarmowych, odstrasza pasożyty, które żerują na słabych roślinach. Cięte kwiaty wyhodowane na EM dłużej pozostają świeże. Można przedłużyć ich żywotność dodając kilka kropel EMa do wody w wazonie.

Dzięki stosowaniu mikroorganizmów do sprzątania, zdobyłam w nich pomocnika i sprzymierzeńca w utrzymywaniu czystości mebli, podług i sprzętu domowego w mieszkaniu. Pozostawione z wodą po sprzątaniu, dalej wykonują swoje zadanie. Zjadają pojawiający się kurz oraz tłuste osady z oparów kuchennych na powierzchni górnej mebli.

Podłoga zmyta EMa długo jest czysta. W pomieszczeniu czuje się świeżość i czystość. Dla alergików jest to doskonały sposób na utrzymanie czystości pomieszczeń. Z pewnością pomaga zwalczyć stany alergiczne, związane z osoczami, pyłkami i kurzem.

Dzięki EMa mogę spryskiwać wszystkie owoce i warzywa zakupione w sklepach, które były faszerowane pestycydami. Mikro – organizmy poradzą sobie z ich usunięciem, dzięki czemu mam zdrowe produkty do spożycia. Podobnie odkażam ryby i mięso. Zdrowa żywność daje nam zdrowie.

Taką zasadę stosuję w swoim gospodarstwie i nikt z domowników nie narzeka na niestrawności. To nowy styl zdrowego życia, który polecam wszystkim czującym potrzebę zmiany w sposobie żywienia i utrzymywania czystości wokół siebie.

Jestem dystrybutorem Mikroorganizmów z Firmy EM – World Polska i rozprowadzam Efektywne Mikroorganizmy dla działkowiczów, rolników i hodowców trzody chlewnej oraz Mikroorganizmy Probiotyczne i Antyoksydanty do uzdrawiania człowieka. Kontakt ze mną poprzez stronę internetową.

Danuta Wachowska

Podziel się