Szamba przydomowe

Szambo należy dokładnie oczyszczać przynajmniej raz do roku. Polega to na:

  • pozbyciu się osadu na dnie
  • usunięciu kamienia moczowego na ścianach zbiornika
  • higienizacji szamba

Bardzo często szamba w ogóle nie są czyszczone. Wtedy narasta warstwa kamienia moczowego i osadu dennego trudnego do wypompowania. W konsekwencji dochodzi do zablokowania zbiornika albo jego uszkodzenia.

Najlepszym sposobem na oczyszczenie jest użycie Terra Biosa. Wprowadzenie Terra Biosa do szamba umożliwia pozbycie się mulistego osadu oraz kamienia moczowego, nawet wieloletniego. Mikroorganizmy asymilują i fermentują osad, dzięki czemu jego ilość powoli się zmniejsza.

Gaz wytwarzany w procesie fermentacji powoduje rozsadzenie twardego osadu z kamienia moczowego. Dzięki intensywnej pracy mikroorganizmów substancja organiczna zostaje rozłożona na CO2 i metan oraz wodę a robaki zostają uśmiercone.

Po około 10 dniach zapach odoru staje się mniej wyczuwalny, natomiast pojawia się niewielki zapach fermentujących owoców.

Po kilku tygodniach od zaszczepienia szambo jest zregenerowane. Dodatkową zaletą jest dezynfekcja zbiornika poprzez likwidację drobnoustrojów patogennych.

Najczęściej stosuje się od 1 do 5 litrów Terra Biosa na każdy 1000 litrów pojemności szamba. Ilość powinna być tym większa im więcej ścieki zawierają substancji organicznych, detergentów i  innych substancji chemicznych.

Ważny jest czas w jakim Terra Biosa oddziałują na szambo. Im dłużej tym lepiej.

Podziel się